ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Միջխորհրդարանական միության 140-րդ գլխավոր վեհաժողովում
թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ շնորհակալություն հայտնելով մեզ հյուրընկալողին՝ Կատարի Պետության խորհրդարանին, վեհաժողովի հիանալի կազմակերպման եւ ջերմ ընդունելության համար:
Հայտնի լուսավորիչ Յոհան Հայնրիխ Պեստալոցին ասել է. «Այն կրթությունը, որը մենք խրախուսում ենք, կապված է այն տիպի հասարակության հետ, որը մենք ցանկանում ենք ստեղծել»: Ուղիղ մեկ տարի առաջ Հայաստանի ժողովուրդը ոտքի ելավ արտահայտելու իր կամքը, որպեսզի ապրի այնպես, որ պաշտպանի մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատություններն այնպիսի իրավիճակում, որտեղ իրավունքի գերակայությունը երաշխավորված է: Մեր ժողովուրդը գիտակցել է իր ձգտումը՝ ամենախաղաղ, ոչ բռնի ձեւով, որն այժմ հայտնի է որպես թավշյա հեղափոխություն կամ հայկական ձեւով հեղափոխություն: Անշուշտ, մարդու իրավունքները եւ հավասար հնարավորություններն առաջնահերթություններ են նոր Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներում: Մենք համոզված ենք, որ օրենքի գերակայությունը եւ ուժեղ քաղաքացիական հասարակությունը գրավական են ուժեղ հասարակության եւ հետեւաբար՝ ուժեղ պետության համար:
Այսօրվա ընդհանուր քննարկման թեման ծայրահեղ կարեւոր է խաղաղություն եւ անվտանգություն ապահովելու եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, քանի որ խորհրդարանները վճռորոշ դեր են խաղացել ժողովրդին կրթելու հարցում:
Խորհրդարանի դերն ակնհայտորեն ոչ միայն օրենքներ ընդունելն է եւ քաղաքականությունը: Խորհրդարանականները պարտականություն ունեն ամրապնդելու այն արժեքները, որոնց հավատում են՝ գործելով որպես բազմապատկողներ: Այս առումով արժե հիշատակել, որ Հայաստանում վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի ունեցան 2018 թվականի դեկտեմբերին, գնահատվել են որպես ժողովրդավարական, թափանցիկ, ազատ եւ արդար ու հանրության մեջ վստահություն վերահաստատող, որը կորել էր անցյալ տասնամյակներում:
Մեր խորհրդարանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում կրթության խրախուսմանը, որովհետեւ կարծում ենք, որ այն մարդու հիմնարար իրավունք է, եւ խորհրդարանի անդամները գործում են որպես դերակատարներ ապագա սերունդների համար: Հայաստանի նոր ղեկավարությունը շոշափելի ջանքեր է գործադրում խթանելու քաղաքացիության զգացումը եւ ամրապնդելու քաղաքացիական մասնակցությունը: Այս տեսանկյունից վերջերս Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել սահմանելու Քաղաքացու օր: Այն կտոնվի ապրիլ ամսվա վերջին շաբաթ օրը՝ նշելու ազգային շարժումը, որը հանգեցրեց հայ ժողովրդի հաղթանակին, քանի որ վերահաստատվել է իշխանությունը խաղաղ ձեւով փոխելու ժողովրդի իրավունքը: Սա հիանալի առիթ է՝ խրախուսելու հասարակական երկխոսություն՝ կապված խաղաղության, անվտանգության եւ օրենքի գերակայության հետ:
Հուսով եմ, որ դուք կհամաձայնեք, որ նորարարությունը վճռորոշ դեր է խաղում 21-րդ դարի կրթության մեջ: Պետք է նշել, որ Հայաստանում կա բնական պաշարների պակաս, սակայն մեր երկիրը հսկայական մտավոր ներուժ ունի, այնպես որ զարմանալի չէ, որ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում ՏՏ ոլորտի զարգացմանը, որը հանգեցնում է մի շատ հետաքրքիր երեւույթի. ՏՏ ոլորտի շատ հայ մասնագետներ կարող են աշխատել արտերկրում եւ պարադոքս է, որ այն չի հանգեցրել ուղեղների արտահոսքի: Ընդհակառակը, նրանք ի վիճակի են նպաստելու Հայաստանում տնտեսության զարգացմանը եւ ուզում եմ հավաստիացնել, որ մեզ մոտ ՏՏ ոլորտին առնչվող կրթությունը սկսվում է շատ վաղ տարիքում: Հայաստանում մենք ունենք Թումո կենտրոններ ստեղծարար տեխնոլոգիաների համար, որոնք հատկապես նախատեսված են ներգրավելու եւ բացահայտելու երիտասարդ տաղանդների: Անշուշտ, սա լավ փորձառություն է եւ նորարություն Հայաստանի կրթական մոդելի մեջ: Այստեղ կարող ենք ընդհանուր եզր ունենալ այլ երկրների հետ եւ ոգեշնչել այլ հաջող նախաձեռնությունների համար: Գաղափարն այնքան հաջող է եղել, որ նմանատիպ կենտրոն վերջերս ստեղծվել է Փարիզում:
Խաղաղության վերաբերյալ ժամանակակից տեսություններն առաջարկում են «դրական խաղաղություն» հասկացությունը, որը սահմանվում է որպես կառուցվածքային բռնության բացակայություն: Ճիշտն ասած՝ «Խաղաղություն չի նշանակում ցանկացած հակամարտության լրիվ բացակայություն: Այն նշանակում է բռնության բացակայություն ամեն կերպ եւ հակամարտության կարգավորում՝ կառուցողական ձեւով»: Կարող եմ հպարտորեն պնդել, որ դուք չեք գտնի այլատյացության, անհանդուրժողականության եւ ատելության խոսքի նույնիսկ աննշան հետք մեր կրթական նյութերում, այդ թվում՝ դասագրքերում: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ ատելության խոսքը կարող է հանգեցնել ատելությամբ լի հանցանքների եւ ցեղասպանությունների: Սա շատ զգայուն թեմա է մեզ համար, քանի որ 1,5 միլիոն հայեր դարձան ցեղասպանության զոհեր 1915 թվականին: Այսօր դուք երբեք չեք լսի որեւէ ռազմատենչ հռետորաբանություն Հայաստանի որեւէ ղեկավարի կողմից: Եվ ահա մենք սա ենք ակնկալում մեր հարեւաններից նույնպես: Շատ դեպքեր են եղել, երբ մենք միջազգային հանրության ուշադրությանն ենք հրավիրել մեր որոշ հարեւան երկրների կրթական նյութերում, այդ թվում՝ նույնիսկ մանկապարտեզներում տեղ գտած անընդունելի ատելության փաստերի, այլատյացության եւ ուղղակի ռասիզմի վրա: Այսպես չեն բնակչությանը նախապատրաստում խաղաղությանը: Դուք պետք է ձեր երեխաներին եւ երիտասարդ սերնդին նախապատրաստեք խաղաղության: Եվ մենք խիստ համոզված ենք, որ պետք է կենտրոնանանք խաղաղության վրա, քանի որ այն անվտանգության գրավականն է եւ համընդհանուր արժեք է բոլորի համար:
կրթությունը կարող է երկարաժամկետ ներդրում լինել մարդկության դեմ հանցագործությունների եւ ցեղասպանությունների, բռնի ծայրահեղականության, արմատականացման կանխարգելման պայքարում: Սա կարեւոր պայման է, եթե մենք ցանկանում ենք կազմավորել մի հասարակություն, որին մենք բոլորս ձգտում ենք: Երիտասարդության ներգրավումն այս բոլոր նախաձեռնություններում եւս հրամայական է: Դեռ ավելին, բռնի ծայրահեղականությունը կանխարգելելու նպատակով մենք պետք է կենտրոնանանք մշակութային եւ կրթական փորձի փոխանակման վրա, նպաստենք արվեստի զարգացմանը եւ երաշխավորենք տարբեր ազգերի միջեւ հարաբերությունների հաստատումը նոր տեխնոլոգիաներով: Այս ամենը կարող է վերափոխվել մի բարձր աստիճանի դրդապատճառի՝ խաղաղության հաստատման, հանդուրժողականության եւ խաղաղ համագոյակցության համար»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Выступление Председателя НС А.Мирзояна на 140-й Генеральной Ассамблее МПС
позвольте начать выступление с благодарности принимающему нас – Парламенту Государства Катар – за  прекрасную  организацию Ассамблеи и теплый прием.
Выдающийся просветитель Иоганн Хайнрих Песталоцци говорил: «Образование, которое мы поощряем, связано с типом общества, которое мы хотим создать».  Ровно год назад народ Армении поднялся для  выражения своей воли, чтобы жить во имя защиты прав и основополагающих свобод человека,  когда гарантировано верховенство права. Наш народ осознавал свое стремление – в самой мирной, ненасильственной  форме, ныне известной как бархатная революция или революция по-армянски.  Безусловно, права человека и равные возможности – приоритеты в демократических процессах новой Армении. Мы убеждены, что верховенство закона и сильное гражданское общество – залог крепкого общества и, следовательно, прочного государства.
Тема сегодняшнего общего обсуждения крайне важна с точки зрения обеспечения мира и безопасности и защиты прав человека, поскольку парламенты играли решающую роль в вопросе просвещения народа.
Роль парламента очевидна не только в принятии законов  и политике.  Парламентарии обязаны укреплять ценности, в которые верят, умножая их. В этом плане стоит упомянуть, что состоявшиеся в декабре 2018 г. досрочные парламентские выборы в Армении оценены как демократические, прозрачные, свободные и справедливые и подтверждающие доверие общества, утерянное в прошедшие десятилетия.
Наш парламент уделяет особое внимание поощрению образования, так как считаем, что это основополагающее право человека, и члены парламента действуют для будущих поколений как акторы. С этой точки зрения правительство Армении недавно постановило учредить День Гражданина. Он будет праздноваться в последнюю субботу апреля, отмечая национальное движение, приведшее к победе армянского народа, поскольку подтверждено право народа на изменение власти мирным путем. Это отличный повод поощрить общественный диалог, связанный с миром, безопасностью и верховенством закона.
Надеюсь, вы согласны, что новации играют решающую роль в образовании 21-го века. Следует отметить, что Армения скудна природными ресурсами, однако наша страна обладает колоссальным интеллектуальным потенциалом, так что неудивительно огромное внимание Армении к развитию сферы информационных технологий, приводящее к весьма интересному явлению: многие армянские специалисты сферы ИТ могут работать заграницей и, парадоксально,  что это не привело к «утечке мозгов». Наоборот, они способны содействовать развитию экономики Армении, и хочу заверить, что у нас образование в сфере ИТ начинается с очень раннего возраста. У нас в Армении есть центры креативных технологий ТУМО, которые предусмотрены для привлечения и выявления талантливой молодежи. Конечно, это успешный опыт и новаторство для образовательной модели Армении. Здесь возможны общие грани с другими странами и для других успешных инициатив.  Идея оказалась столь удачной, что подобный центр недавно создан в Париже.
Современные теории мира предлагают понятие «позитивный мир», которое определяется как отсутствие структурного насилия. Честно говоря, «мир не означает полное исключение любого конфликта. Это означает отсутствие любого насилия и конструктивное  урегулирование конфликта». Могу с гордостью утверждать, что вы не найдете и следа  ксенофобии, нетерпимости и ненависти в наших образовательных материалах, в том числе в учебниках.   История показывает, что слово ненависти может привести к полным ненависти злодеяниям и геноцидам. Это очень чувствительная тема для нас, поскольку 1,5 миллиона армян стали жертвами геноцида 1915 года. Сегодня вы никогда не услышите какой-то воинственной риторики от какого-либо руководителя Армении. И мы ожидаем этого же от наших соседей. Было множество случаев, когда мы привлекали внимание международного сообщества к образовательным материалам, в том числе в детских садах, некоторых наших соседних стран – к неприемлемым фактам проявления ненависти, ксенофобии и просто расизма.  Не таким образом готовят население к миру. Вы должны подготавливать ваших детей и молодое поколение к миру. И мы твердо убеждены, что следует сконцентрироваться на мире, так как это – залог безопасности и всеобщая ценность.
Образование может быть долгосрочным вкладом в борьбу с преступлениями против человечества и  геноцидами, насильственным экстремизмом, радикализмом. Это важное условие, если мы хотим организовать общество, к которому все стремимся. Вовлечение молодежи во все эти инициативы – также императив. Более того, для предупреждения насильственного экстремизма мы должны сконцентрироваться на обмене культурным и образовательным опытом, содействовать развитию искусства и гарантировать утверждение отношений между различными нациями по новым технологиям.  Все это может измениться во исполнение высших побуждений – установления мира, толерантности и мирного сотрудничества».