ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Միջխորհրդարանական միության 140-րդ գլխավոր վեհաժողովում
թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ շնորհակալություն հայտնելով մեզ հյուրընկալողին՝ Կատարի Պետության խորհրդարանին, վեհաժողովի հիանալի կազմակերպման եւ ջերմ ընդունելության համար:
Հայտնի լուսավորիչ Յոհան Հայնրիխ Պեստալոցին ասել է. «Այն կրթությունը, որը մենք խրախուսում ենք, կապված է այն տիպի հասարակության հետ, որը մենք ցանկանում ենք ստեղծել»: Ուղիղ մեկ տարի առաջ Հայաստանի ժողովուրդը ոտքի ելավ արտահայտելու իր կամքը, որպեսզի ապրի այնպես, որ պաշտպանի մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատություններն այնպիսի իրավիճակում, որտեղ իրավունքի գերակայությունը երաշխավորված է: Մեր ժողովուրդը գիտակցել է իր ձգտումը՝ ամենախաղաղ, ոչ բռնի ձեւով, որն այժմ հայտնի է որպես թավշյա հեղափոխություն կամ հայկական ձեւով հեղափոխություն: Անշուշտ, մարդու իրավունքները եւ հավասար հնարավորություններն առաջնահերթություններ են նոր Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներում: Մենք համոզված ենք, որ օրենքի գերակայությունը եւ ուժեղ քաղաքացիական հասարակությունը գրավական են ուժեղ հասարակության եւ հետեւաբար՝ ուժեղ պետության համար:
Այսօրվա ընդհանուր քննարկման թեման ծայրահեղ կարեւոր է խաղաղություն եւ անվտանգություն ապահովելու եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, քանի որ խորհրդարանները վճռորոշ դեր են խաղացել ժողովրդին կրթելու հարցում:
Խորհրդարանի դերն ակնհայտորեն ոչ միայն օրենքներ ընդունելն է եւ քաղաքականությունը: Խորհրդարանականները պարտականություն ունեն ամրապնդելու այն արժեքները, որոնց հավատում են՝ գործելով որպես բազմապատկողներ: Այս առումով արժե հիշատակել, որ Հայաստանում վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի ունեցան 2018 թվականի դեկտեմբերին, գնահատվել են որպես ժողովրդավարական, թափանցիկ, ազատ եւ արդար ու հանրության մեջ վստահություն վերահաստատող, որը կորել էր անցյալ տասնամյակներում:
Մեր խորհրդարանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում կրթության խրախուսմանը, որովհետեւ կարծում ենք, որ այն մարդու հիմնարար իրավունք է, եւ խորհրդարանի անդամները գործում են որպես դերակատարներ ապագա սերունդների համար: Հայաստանի նոր ղեկավարությունը շոշափելի ջանքեր է գործադրում խթանելու քաղաքացիության զգացումը եւ ամրապնդելու քաղաքացիական մասնակցությունը: Այս տեսանկյունից վերջերս Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել սահմանելու Քաղաքացու օր: Այն կտոնվի ապրիլ ամսվա վերջին շաբաթ օրը՝ նշելու ազգային շարժումը, որը հանգեցրեց հայ ժողովրդի հաղթանակին, քանի որ վերահաստատվել է իշխանությունը խաղաղ ձեւով փոխելու ժողովրդի իրավունքը: Սա հիանալի առիթ է՝ խրախուսելու հասարակական երկխոսություն՝ կապված խաղաղության, անվտանգության եւ օրենքի գերակայության հետ:
Հուսով եմ, որ դուք կհամաձայնեք, որ նորարարությունը վճռորոշ դեր է խաղում 21-րդ դարի կրթության մեջ: Պետք է նշել, որ Հայաստանում կա բնական պաշարների պակաս, սակայն մեր երկիրը հսկայական մտավոր ներուժ ունի, այնպես որ զարմանալի չէ, որ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում ՏՏ ոլորտի զարգացմանը, որը հանգեցնում է մի շատ հետաքրքիր երեւույթի. ՏՏ ոլորտի շատ հայ մասնագետներ կարող են աշխատել արտերկրում եւ պարադոքս է, որ այն չի հանգեցրել ուղեղների արտահոսքի: Ընդհակառակը, նրանք ի վիճակի են նպաստելու Հայաստանում տնտեսության զարգացմանը եւ ուզում եմ հավաստիացնել, որ մեզ մոտ ՏՏ ոլորտին առնչվող կրթությունը սկսվում է շատ վաղ տարիքում: Հայաստանում մենք ունենք Թումո կենտրոններ ստեղծարար տեխնոլոգիաների համար, որոնք հատկապես նախատեսված են ներգրավելու եւ բացահայտելու երիտասարդ տաղանդների: Անշուշտ, սա լավ փորձառություն է եւ նորարություն Հայաստանի կրթական մոդելի մեջ: Այստեղ կարող ենք ընդհանուր եզր ունենալ այլ երկրների հետ եւ ոգեշնչել այլ հաջող նախաձեռնությունների համար: Գաղափարն այնքան հաջող է եղել, որ նմանատիպ կենտրոն վերջերս ստեղծվել է Փարիզում:
Խաղաղության վերաբերյալ ժամանակակից տեսություններն առաջարկում են «դրական խաղաղություն» հասկացությունը, որը սահմանվում է որպես կառուցվածքային բռնության բացակայություն: Ճիշտն ասած՝ «Խաղաղություն չի նշանակում ցանկացած հակամարտության լրիվ բացակայություն: Այն նշանակում է բռնության բացակայություն ամեն կերպ եւ հակամարտության կարգավորում՝ կառուցողական ձեւով»: Կարող եմ հպարտորեն պնդել, որ դուք չեք գտնի այլատյացության, անհանդուրժողականության եւ ատելության խոսքի նույնիսկ աննշան հետք մեր կրթական նյութերում, այդ թվում՝ դասագրքերում: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ ատելության խոսքը կարող է հանգեցնել ատելությամբ լի հանցանքների եւ ցեղասպանությունների: Սա շատ զգայուն թեմա է մեզ համար, քանի որ 1,5 միլիոն հայեր դարձան ցեղասպանության զոհեր 1915 թվականին: Այսօր դուք երբեք չեք լսի որեւէ ռազմատենչ հռետորաբանություն Հայաստանի որեւէ ղեկավարի կողմից: Եվ ահա մենք սա ենք ակնկալում մեր հարեւաններից նույնպես: Շատ դեպքեր են եղել, երբ մենք միջազգային հանրության ուշադրությանն ենք հրավիրել մեր որոշ հարեւան երկրների կրթական նյութերում, այդ թվում՝ նույնիսկ մանկապարտեզներում տեղ գտած անընդունելի ատելության փաստերի, այլատյացության եւ ուղղակի ռասիզմի վրա: Այսպես չեն բնակչությանը նախապատրաստում խաղաղությանը: Դուք պետք է ձեր երեխաներին եւ երիտասարդ սերնդին նախապատրաստեք խաղաղության: Եվ մենք խիստ համոզված ենք, որ պետք է կենտրոնանանք խաղաղության վրա, քանի որ այն անվտանգության գրավականն է եւ համընդհանուր արժեք է բոլորի համար:
կրթությունը կարող է երկարաժամկետ ներդրում լինել մարդկության դեմ հանցագործությունների եւ ցեղասպանությունների, բռնի ծայրահեղականության, արմատականացման կանխարգելման պայքարում: Սա կարեւոր պայման է, եթե մենք ցանկանում ենք կազմավորել մի հասարակություն, որին մենք բոլորս ձգտում ենք: Երիտասարդության ներգրավումն այս բոլոր նախաձեռնություններում եւս հրամայական է: Դեռ ավելին, բռնի ծայրահեղականությունը կանխարգելելու նպատակով մենք պետք է կենտրոնանանք մշակութային եւ կրթական փորձի փոխանակման վրա, նպաստենք արվեստի զարգացմանը եւ երաշխավորենք տարբեր ազգերի միջեւ հարաբերությունների հաստատումը նոր տեխնոլոգիաներով: Այս ամենը կարող է վերափոխվել մի բարձր աստիճանի դրդապատճառի՝ խաղաղության հաստատման, հանդուրժողականության եւ խաղաղ համագոյակցության համար»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Statement by RA NA President Ararat Mirzoyan at the 140th General Assembly in Inter-Parliamentary Union
“Distinguished President,
May I start my statement by thanking our host, the Parliament of the State of Qatar for the wonderful organization of the Assembly and warm reception.
As it is said by famous educator Johann Heinrich Pestalozzi “The Education we wish to promote is linked to the type of society we wish to create.” Exactly one year ago the people of Armenia stood up expressing their will to live in a state that protects human rights and fundamental freedoms, in a state where the rule of law is guaranteed. Our people realized their strive in the most peaceful non-violent way which is well known now as the velvet revolution or Armenian way of doing revolutions. Indeed, human rights and equal opportunities are priorities in the democratic processes of the New Armenia. We are convinced that the rule of law and strong citizenship are a pledge for a strong society and, hence a strong State.
The topic of today’s general debate is extremely important from the perspective of ensuring peace and security, and upholding human rights, as parliaments play a crucial role in educating people.
The role of Parliament obviously is not only adopting laws and policies. Parliamentarians have a duty to promote the values they believe in, acting as multipliers. In this regard, it’s worth to mention that early parliamentary elections in Armenia, that took place in December 2018, were reported to be democratic, transparent, free and fair, reestablishing public trust in elections, which was lost during the past decades.
Our parliament pays special attention to promoting education, because we believe it is a fundamental human right, and members of parliament act as role models for upcoming generation. The new leadership of Armenia is taking tangible efforts to foster the sense of citizenship and to strengthen the civic participation. In this regard recently the Armenian Government took a decision to establish Citizen’s Day. It will be celebrated on the last Saturday of April to mark the national movement, which resulted in the victory of the Armenian people as they reasserted their right to the peaceful change of power. This is a perfect occasion to encourage public dialogue related to peace, security and the rule of law
I hope, you will agree that innovation plays a crucial role in 21st-century education. It should be noted that Armenia lacks natural resources but has a huge intellectual potential, so it is no surprise that Armenia attaches great importance to the development of the IT sector, which led to a very interesting phenomenon: many Armenian IT specialists are now able to work abroad and, paradoxically, it has not resulted in the brain drain. On the contrary, they are able to contribute to the Armenian economy, and to make sure that we start at the very early age. In Armenia we have TUMO centres for creative technologies, which are specifically designed to engage and reveal young talents. This is indeed a good practice and innovation in Armenia’s education model we could share with other countries and inspire other successful initiatives. The entire idea proved to be so successful that a similar centre recently opened in Paris.
Modern theories on peace suggest the notion of positive peace, which is defined as the absence of structural violence. Truly said “Peace does not mean the total absence of any conflict. It means the absence of violence in all forms and the unfolding of conflict in a constructive way”. I can proudly claim that you will not find even a slightest trace of xenophobia, intolerance and hate speech in our educational materials, including textbooks for children. History shows that hate speech can escalate to hate crimes and genocide. This is a very sensitive topic for us, as 1,5 million Armenians became victims of Genocide back in 1915. Today you will never hear any bellicose rhetoric from any leader of Armenia. And this is what we expect from our neighbors as well. There have been many instances when we drew the attention of the international community to the unacceptable facts of hatred, xenophobia and outright racism in some of the educational materials in use in some of our neighboring countries, including even kindergartens. This is not how you prepare the population for peace. You should always prepare your children and the young generation for peace. And we strongly believe that we should focus on peace since it is a pledge for security and is a universal value for all.
Education could be a long-term investment in preventing violent extremism, radicalization, crimes against humanity and genocides. It is an important condition if we want to shape a society we all are striving for. The engagement of youth in all these endeavors is a must, too. Moreover, in order to prevent violent extremism we should focus on cultural and educational exchanges, promote arts and ensure interconnection with nations through new technologies. All this could transform into a high degree of motivation for peace-building, tolerance and peaceful co-existence,” Ararat Mirzoyan said.